Powiat Grodziski

ŚRODA Z PROFILAKTYKĄ

Ocena 0/5

Stres jest reakcją organizmu na czynniki środowiskowe tzw. stresory, które zagrażają równowadze organizmu lub ją naruszają i za pomocą którego organizm reaguje na zagrożenie. Stres powoduje objawy zarówno fizyczne jak i psychiczne. Manifestuje się na różne sposoby, w zależności od indywidualnej podatności organizmu. Przyczyny stresu mogą być bardzo zróżnicowane.

 

Fazy stresu:

 

Pierwsza - Faza mobilizacji

Organizm w stanie mobilizacji przybiera formę obronną. Następuje szybka

odpowiedź organizmu na stresor, zwiększa się odporność na ból oraz

przyspiesza funkcje organizmu. Dochodzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego

krwi oraz wzrostu temperatury ciała.

 

Druga - Faza adaptacji

Organizm uczy się radzić ze stresorem oraz działa na zasadzie ucieczki lub ataku.

Komórki nerwowe w mózgu otrzymują impulsy o odziaływaniu stresora na

organizm.

 

Trzecia - Faza wyczerpania

Jeżeli faza mobilizacji i adaptacji trwają zbyt długo organizm pod wpływem

stresora wchodzi w fazę wyczerpania. Dochodzi do stanu, kiedy organizm nie

jest już w stanie się mobilizować wobec stresora. Przewlekła sytuacja stresowa

doprowadza do osłabienia odporności, wystąpienia zaburzeń psychicznych oraz

innych poważnych zaburzeń organizmu.

 

Objawy stresu:

 

  • Niepokój.
  • Wzrost napięcia mięśniowego.
  • Przyspieszona akcja serca.
  • Wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
  • Zaburzenia snu – bezsenność.
  • Nadmierne reakcje emocjonalne.
  • Problemy z koncentracją.
  • Objawy ze strony przewodu pokarmowego (ból brzucha, wymioty, biegunka).
  • Depresja, obniżony nastrój, męczliwość.

 

 Wpływ stresu na organizm

 

W momencie wystąpienia sytuacji wywołującej stres, organizm wytwarza hormon adrenalinę i kortyzol, które stymulują organizm. Hormony oddziałując na nasz układ krążenia, przyspieszają rytm serca, podnoszą ciśnienie krwi oraz zwężają naczynia krwionośne.

W związku z faktem, że stres wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem kortyzolu oraz adrenaliny – hormonów działających antagonistycznie do insuliny, to w konsekwencji prowadzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II.

Jeśli stres jest krótkotrwały mobilizuje do działania i nie jest powodem do niepokoju, natomiast jeżeli występuje przez dłuższy czas to otwiera drogę dla wystąpienia lub prowadzi do zaostrzenia szeregu chorób i wystąpienia dolegliwości takich jak: infekcje, stany zapalne, bezsenność, bóle (np. głowy),

dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. zgaga, wrzody), obniżenie płodności, choroby autoimmunologiczne, choroby skóry.

 

Metody radzenia sobie ze stresem

 

  • Aktywność fizyczna, pomaga rozładować napięcie.
  • Odpowiednia długość snu.
  • Zdrowe żywienie, wpływa na odpowiednie kształtowanie się układu odpornościowego organizmu.
  • Relaks, medytacja, kontakt z naturą.
  • Odpowiednie zarządzanie czasem.
  • Zapobieganie kumulacji emocji, rozmawianie o problemach.
  • Korzystanie z pomocy rodziny oraz specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego.
  • Aktywność seksualna.

 Pełny materiał filmowy wraz z ulotką znajduje się na stronie: https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka-stresu/?lang=en

 

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności