Powiat Grodziski

Konferencja Wzmacnianie kondycji psychicznej nastolatków

Ocena 0/5

18 maja 2023r. w Centrum Kultury Rondo w Grodzisku Wielkopolskim odbyła się konferencja: Mam eMOCje – wzmacnianie kondycji psychicznej nastolatków. Z zaproszenia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z Grodziska Wielkopolskiego skorzystało 80 osób (przedstawiciele placówek oświatowych, urzędów gminy, Starostwa Powiatowego, PCPR-u, OPS-ów, Policji i Sądu Rejonowego). Organizacja konferencji była odpowiedzią na rosnący problem dotyczący zaburzeń zdrowia psychicznego u młodzieży. Zebrani w sali widowiskowej grodziskiego ośrodka kultury mieli możliwość wysłuchania następujących prelekcji:

1.      Zaburzenia regulacji emocjonalnej wywołane używaniem substancji psychoaktywnych u młodzieży. Profilaktyka i leczenie.

mgr Bartosz Cecuła - psycholog, terapeuta uzależnień.

2.      Co się dzieje w głowie nastolatka? Gdzie szukać źródła problemów oraz jak lepiej zrozumieć skomplikowany świat młodzieży?

mgr Zuzanna Mańko - psycholożka, socjoterapeutka, psychoterapeuta psychodynamiczny w trakcie certyfikacji.

3.      W drodze do siebie - arteterapia jako praktyczne narzędzie pracy z młodzieżą

mgr Anna Onyśków - psychoterapeutka dzieci i młodzieży, terapeutka traumy i arteterapeutka.

4.      Jak Rozpoznać i jak reagować na kryzys emocjonalny ucznia?

         Formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Mgr Berenika Zamelczyk i mgr Marta Dauter - psycholożki PPP w Grodzisku Wlkp.

Podczas przerwy kawowej uczestnicy konferencji mogli oglądać prace nadesłane na organizowany przez Poradnię konkurs nt. Mam eMOCje - Moja złość jest ważna i potrzebna. Ostatnim punktem niniejszego spotkania było wręczenie laureatom konkursu nagród ufundowanych przez gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych z Grodziska Wlkp., Granowa, Rakoniewic, Wielichowa i Kamieńca. Przyznano 17 nagród i 9 wyróżnień. Także Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim przygotowało dla laureatów konkursu upominki.

         W w/w konkursie udział wzięło 12 szkół podstawowych z terenu Powiatu Grodziskiego. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV-VIII.  Wpłynęły 102 prace. Dodatkowo dostarczono prace od młodszych dzieci z klas III, którzy również zainteresowali się tak istotną tematyką. Celem konkursu było pokazanie uczniom, że złość jest emocją bardzo ważną i potrzebną, która wyrażana w powszechnie akceptowany sposób, może pomóc w prawidłowym funkcjonowania w świecie emocji, doświadczeń, przeżyć oraz relacji. Uczestnicy konferencji mieli okazję zaobserwować świat dziecka z perspektywy wielu nadesłanych prac, a także zobaczyć różne sposoby dzieci na radzenie sobie z emocjami. Konkurs był świetnym wprowadzeniem i dopełnieniem konferencji. Tego dnia podczas wystawy prac konkursowych specjaliści w dyskusjach poruszali tematykę kondycji psychicznej dzieci, przeżywanego przez młodzież kryzysu tożsamości i adaptacyjnych i dezadaptacyjnych sposobów jego rozwiązania.

Uczestnicy konferencji mieli również okazję do wymiany własnych doświadczeń, ustalenia kolejnych planów działania, nawiązania współpracy dotyczącej działań na rzecz dobra dziecka i jego rodziny. Problemy napotykane w własnej pracy zawodowej mogli omówić z prelegentami oraz pracownikami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Grodzisku Wlkp. Z informacji zwrotnych wynika, że u uczestników konferencji nastąpił wzrost kompetencji dotyczących rozpoznawania oraz profilaktyki zaburzeń psychicznych u młodzieży. Podkreślano także poszerzenie wiedzy na temat możliwych form wsparcia młodych osób w kryzysach psychicznych.

Warto podkreślić, że organizacja konferencji w takiej formie nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Grodziska Wielkopolskiego, Rakoniewic i Granowa oraz życzliwości osób w nich pracujących. Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp. uhonorowało prelegentów upominkami. 

Słodki poczęstunek w czasie przerwy kawowej został ufundowany przez:

1.      Grodziskie Ciacho – wypieki domowe

2.      Cukiernia Kachlicki Grodzisk Wlkp.

3.      Piekarnia Gwóźdź – Cukiernia 7niebo z Grodziska Wlkp.

4.      Cukiernia REZA-POL z Grodziska Wlkp.

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności