XVIII REGATY WINDSURFINGOWE W POWIECIE WOLSZTYŃSKIM

wersja do druku

W dniach 12 – 13 maja 2018 roku, już po raz osiemnasty, odbyły się Regaty Windsurfingowe na jeziorze Berzyńskim w Niałku Wielkim, w  Powiecie Wolsztyńskim.

Tradycyjnie już od lat patronat nad nimi objęli Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, oraz Starosta Wolsztyński Janusz Frąckowiak, którzy ufundowali nagrody. Fundatorem nagród była również firma Hydrosfera.

Wolsztyński Klub Żeglarski już po raz osiemnasty stworzył dla zawodników przyjazną atmosferę. Bardzo ważnego wsparcia podczas regat udzielił Wolsztyński WOPR, współpracujący z Wolsztyńskim Klubem Żeglarskim.

Zawodnicy startowali w konkurencjach windsurfingowych w klasach Raceboard, Formuła oraz Slalom.

Przy tej okazji, rozegrano również pierwszą w tym roku edycję Amatorskiego Pucharu Polski (A.P.P.).

Żeglarze deskowi na zawody przyjechali z tak odległych miejsc, jak Warszawa, Będzin, Pabianice, Michałowice, Wągrowiec, Dolsk, Gniezno, Jarocin, Nowy Tomyśl, Kutno, nie zabrakło przedstawicieli Powiatu Grodziskiego i Wolsztyńskiego.

W sobotę rano aura nie sprzyjała zawodnikom – mgła i sztil, dopiero późnym popołudniem obudził się wiatr, który sprowokował rozegranie pięciu biegów Raceboardowych.

Wspomnieć tu należy, że tradycyjnie wieczorem rozlosowano nagrody ufundowane przez firmę Hydrosfera, i przy wsparciu patronujących Starostw. Tym sposobem nawet początkowy adept amator tego sportu może wrócić do domu z cenną surfingową nagrodą.

W niedzielę przy wzmagającym wietrze, od godziny dziewiątej rozegrano cztery biegi w klasie Formuła. Ponieważ na regatach szczególnie windsurfingowych „rządzi” wiatr, a prognoza silno wiatrowa była bardziej optymistyczna na niedzielę, to dojechało jeszcze pięciu zawodników i tak do  kategorii  Slalom  zapisało się aż szesnastu zawodników, co jest w tej klasie bardzo dobrym wynikiem. Rozegrano cztery biegi. Ponieważ komisja sędziowska była na pomoście, obserwatorzy regat, starty i zakończenie biegów mieli na wyciągnięcie ręki, a walka o dobre miejsce toczyła się do ostatniej boi, było to szczególnie widowiskowe i emocjonujące.

Otwarcia i zakończenia regat, a przy okazji jako główny sędzia zawodów z racji swojego wieloletniego instruktorsko-żeglarskiego doświadczenia dokonał Starszy Ratownik WOPR, Członek Zarządu Powiatu Grodziskiego Sławomir Górny. W sędziowaniu Raceboard wspierał go Bartosz Sarbak, w biegach Formuły i Slalomu oprócz wyżej wymienionych pomagała Maria Kędziora i Henryk Obiegała.

Ponieważ regatami „rządzi wiatr” i trzeba było być gotowym na wszelkie okoliczności, Henryk Obiegała – instruktor windsurfingu, pomysłodawca i współorganizator regat szczególne podziękowania kieruje do zaangażowanych w nie osób i instytucji. Dzięki ich wsparciu, regaty oraz towarzyszące im imprezy zostały wysoko ocenione przez żeglarzy i osoby obecne podczas wydarzenia.

Wyniki rywalizacji przedstawiały się następująco:

Raceboard

1 miejsce –    Tomasz      Kómoch    –  Dolsk

2 miejsce  –   Witold        Smętek        – Będzin

3 miejsce –   Henryk      Obiegała       – Wolsztyn

Formuła

1 miejsce –  Dariusz   Baranowski    –  Gniezno

2 miejsce –  Bartosz   Sarbak               -Wolsztyn

3 miejsce –   Witold        Smętek        – Będzin

Slalom

1 miejsce –   Jakub          Litke           –  Pabianice

2 miejsce –   Tomasz      Kómoch    –  Dolsk

3 miejsce –    Witold      Smętek         – Będzin

 

 

w górę