WYPADEK DROGOWY – PREWENCYJNA SYMULACJA

wersja do druku

W piątek 29 kwietnia br. w miejscowości Zdrój w gminie Grodzisk Wielkopolski w ramach zajęć przysposobienia obronnego, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wielkopolskim wraz z policjantami grodziskiej Komendy Policji przygotowali pokaz – symulację wypadku drogowego.
Uczniowie samodzielnie przygotowali symulowany pokaz działań związanych z udzielaniem pomocy przedmedycznej w wypadku drogowym, we współdziałaniu z miejscową policją. W pokazie uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wielkopolskim w ramach zajęć przysposobienia obronnego prowadzonego przez nauczyciela Ludwika Plutę.
Symulacja dotyczyła sytuacji, w której doszło do potrącenia dwóch kobiet idących prawidłową stroną jezdni, gdzie wielką nieostrożnością, a także brakiem wyobraźni wykazała się kierująca pojazdem osobowym Peugeot. Na miejscu uczniowie zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Policjantka ds. wypadków drogowych sierż. Iwona Łakoma wyjaśniła przybyłym słuchaczom, czym różni się kolizja drogowa od wypadku drogowego. Po przeprowadzonej symulacji wszyscy uczniowie uczestniczyli w prelekcji policjanta z Zespołu Prewencji Kryminalnej sierż. Kamila Sikorskiego na temat bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Ponadto grodziscy policjanci poinformowali jak ważnym elementem jest uświadomienie uczniom potrzeby  stosowania się nie tylko do obowiązujących przepisów, ale także do wszelkich norm zwyczajowych, istniejących w każdej społeczności.  Przypomnieli jak należy dążyć do wyrobienia świadomości poczucia bezpieczeństwa i wygody nie tylko na drogach, ale również w każdym miejscu publicznym i w domu.
Zwiększająca się samodzielność uczniów wymaga od nich większej wiedzy dotyczącej organizacji wycieczek, odpowiedniego wyposażenia, zapobiegania wypadkom oraz umiejętności stosowania tej wiedzy. Dawanie dobrego przykładu przez nas wszystkich jest najskuteczniejszą, najprostszą i najtańszą drogą do ochrony naszych dzieci przed niebezpieczeństwem na drodze.
MATERIAŁ: KPP Grodzisk Wielkopolski

  • WYPADEK DROGOWY – PREWENCYJNA SYMULACJA
  • WYPADEK DROGOWY – PREWENCYJNA SYMULACJA
  • WYPADEK DROGOWY – PREWENCYJNA SYMULACJA
  • WYPADEK DROGOWY – PREWENCYJNA SYMULACJA

w górę