WIZYTA DELEGACJI ROSYJSKIEJ W POWIECIE GRODZISKIM

wersja do druku

Od czwartku 23 sierpnia do poniedziałku 27 sierpnia 2018 r. gośćmi samorządu Powiatu Grodziskiego była grupa pracowników administracji Szczołkowskiego Municypalnego Rejonu w Rosji w osobach: Elena Suslina (Radca Prawny), Lidia Mansurowa (Naczelnik Wydziału Budownictwa) oraz Alexander Frygin (Naczelnik Wydziału Finansów).

Pierwszego dnia wizyty, goście z Rosji w towarzystwie Sekretarza Powiatu Tomasza Dolaty oraz Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim Jadwigi Łachety zwiedzili Muzealną Izbę Tradycji Ziemi Grodziskiej, w której zapoznali się nie tylko z historią miasta i regionu ale także z eksponatami archeologicznymi, etnograficznymi, militarnymi i piwowarskimi. Była to również okazja do zwiedzenia miasta.

Następnego dnia delegacja w towarzystwie Starosty Grodziskiego Mariusza Zgaińskiego udała się do Wolsztyna, gdzie zwiedziła jedyną na świecie funkcjonującą parowozownię, która nieprzerwanie obsługuje przewozy pasażerskie trakcją parową. Goście udali się również na cmentarz żołnierzy radzieckich, na którym złożyli kwiaty i zapalili znicz.

Po południu przedstawiciele z Rosji zwiedzili Skansen Budownictwa Ludowego, w którym mogli obejrzeć dawne izby mieszkalne, pomieszczenia gospodarcze, warsztaty rzemieślnicze oraz przemysł wiejski i zapoznać się z życiem społeczności wiejskiej z przełomu XIX i XX wieku.

W sobotę, 25 sierpnia goście z Rosji udali się do Poznania, gdzie mieli okazję zwiedzić Katedrę, Plac Adama Mickiewicza oraz Stary Rynek, a także mieli możliwość skosztowania wielkopolskich przysmaków.

W niedzielę delegacja uczestniczyła w Dożynkach Powiatowo-Gminnych w Rostarzewie, podczas których podziękowali za możliwość wzięcia udziału w tegorocznym święcie i wszystkim zgromadzonym złożyli najserdeczniejsze życzenia.

Poniedziałek, 27 sierpnia 2018 r., był dniem spotkania delegacji rosyjskiej z przedstawicielami samorządu Powiatu Grodziskiego w Starostwie Powiatowym w Grodzisku Wielkopolskim. Jednocześnie był to dzień kończący wizytę.

Wspólne spotkanie przedstawicieli ze Szczołkowskiego Municypalnego Rejonu i Powiatu Grodziskiego było okazją do wymiany doświadczeń, zapoznania delegatów z historią i tradycjami Ziemi Grodziskiej a także zapoznania z pracą służb i jednostek organizacyjnych naszego Powiatu oraz określenia planów na współpracę w roku 2018.

w górę