UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA „KOPCÓW WOLNOŚCI” W UJEŹDZIE

wersja do druku

W piątek, 28 czerwca 2019 roku,  w Ujeździe (Gmina Kamieniec), odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic pamiątkowych na „Kopcach Wolności”, z okazji 100 rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego, zakończenia I Wojny Światowej i Powstania Wielkopolskiego oraz przyłączenia Wielkopolski do odrodzonej Rzeczpospolitej.

Uroczystość odbyła się pod patronatem i z udziałem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Starosty Grodziskiego Mariusza Zgaińskiego oraz Wójta Gminy Kamieniec Piotra Halasza.

W Ujeździe, 5 maja 1897 roku, urodził się Stanisław Jakubowicz – sierżant wojska polskiego, uczestnik I wojny światowej,  powstaniec wielkopolski, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, powstaniec śląski. Dwukrotny kawaler Orderu Virtuti Militari i członek Kapituły tego orderu od 1922.

Właśnie te przesłanki skłoniły władze gminy do wybudowania właśnie w Ujeździe, miejsca, które wzmocni poczucie świadomości mieszkańców, wywodzenia się z ziem gminy Kamieniec, bohatera Powstania Wielkopolskiego.

w górę