SPOTKANIE W BIBLIOTECE Z KOLOROWĄ CHEMIĄ – informacja z biblioteki

wersja do druku

We wtorek 29 września w grodziskiej Bibliotece Publicznej przeprowadzono zajęcia po nazwą „Spotkanie w bibliotece z kolorową chemią”.
Przygotowane zostało w ramach projektu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i CAK w Poznaniu pod nazwą „Biblioteka Pomysłów”, w partnerstwie grodziskiej Biblioteki i Liceum Ogólnokształcącego.
Uczniowie Liceum: A. Baranowska, A. Hulalka, Z. Stachowska i A. Koza przeprowadzili lekcję chemii dla gimnazjalistów. Zaprezentowali 3 efektowne doświadczenia pokazowe, a następnie zaprosili do samodzielnego eksperymentowania. Pod okiem Pań G. Makles – nauczycielki chemii,  E. Drgas – studentki V roku chemii UAM  uczestnicy spotkania badali odczyn roztworów, przeprowadzali barwne reakcje strącania osadów, otrzymywali kolorowe roztwory i odbarwiali substancje w probówkach. Licealiści pokazali, że ciekawe doświadczenia chemiczne niekoniecznie muszą być wykonywane w nowoczesnym laboratorium. Udowodnili, że chemia, w której aż roi się od skomplikowanych wzorów, trudnych reakcji chemicznych ma wiele wspólnego z życiem codziennym, a przede wszystkim, że jest to niezwykle barwna i ciekawa nauka. Na koniec spotkania licealista A. Koza przeprowadził dwa doświadczenia na świeżym powietrzu i ku zadowoleniu gimnazjalistów jedno z nich było wybuchowe.  Biblioteka serdeczne dziękuje dyrekcji, nauczycielom i młodzieży grodziskiego Liceum Ogólnokształcącego za partnerstwo i pomoc w realizacji zajęć.

Podobne zajęcia odbyły się w Bibliotece w Ptaszkowie. Tam „Zagraliśmy w eksperymenty”. Na czas spotkania grupa młodzieży przeniosła się w świat nauki. Tematem eksperymentów były zmysły człowieka. Uczeń klasy III gimnazjum Szymon Mortka, pełnił na czas spotkania rolę nauczyciela; przeprowadzał i objaśniał doświadczenia. Uczestnicy dowiedzieli się m. in. czy dwutlenek węgla jest pożyteczny czy szkodliwy?, czy tlen podtrzymuje spalanie?. Czy czytając książki zastanawialiśmy się czy druk składa się z tuszu jednokolorowego, czy może z wielu kolorów? W tym celu Szymon przeprowadził chromatografię bibułową – czyli rozdzielanie składników tuszu. Podczas spotkania korzystaliśmy z materiałów zamieszczonych w Internecie oraz innych pomocy edukacyjnych, które były pomocne przy przeprowadzaniu doświadczeń.
W spotkaniu udział brała grupa młodzieży korzystająca ze Świetlicy Opiekuńczo – Wychowawczej w Ptaszowie. Nad całością czuwała Magda Grzelewska – nauczycielka chemii, oraz bibliotekarka Barbara Nolka.

MATERIAŁ: P i M – G BP Grodzisk Wielkopolski

w górę