SŁOWAK W POCZDAMIE – informacja z LO Grodzisk

wersja do druku

Grupa uczniów grodziskiego Słowaka wybrała się w piątek 11 grudnia 2015 r. na wycieczkę do Poczdamu. Celem wyjazdu było zwiedzanie miasta oraz pobyt na tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym.
Pobyt w Poczdamie rozpoczęliśmy od zwiedzania pałacu wzniesionego przez ród Hohenzollernów w początku XX wieku. Cecilienhof, którego nazwa pochodzi od imienia małżonki Wilhelma Hohenzollerna Cecylii, jest miejscem, w którym na przełomie lipca i sierpnia 1945 r. odbyła się Konferencja Poczdamska. Warto dodać, że wyposażenie pałacowych wnętrz pochodzi •z czasów tejże konferencji.
Następnie przewodnik poprowadziła nas na spacer po Poczdamie, podczas którego zwiedziliśmy dzielnice rosyjską i holenderską oraz udaliśmy się do letniej rezydencji Hohenzollernów Sanssouci. Zbudowany w stylu rokoko pałac otoczony jest pięknymi tarasami ogrodowymi w stylu francuskim. Postanowiliśmy wrócić tu jeszcze raz wiosną, aby zobaczyć te piękne, bogate
w roślinność ogrody.
Pobyt na tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym stał się ostatnim punktem naszej wycieczki. Przepiękne ozdoby świąteczne, mnóstwo kolorowych światełek, szopek bożonarodzeniowych, grzane wino i kolędy niemieckie w tle wprowadziły nas w świetny przedświąteczny nastrój.

Opracowała: Grażyna Skrzypczak – LO Grodzisk Wielkopolski

w górę