Lokalni twórcy

wersja do druku

FRANCISZEK MAZUR

Franciszek Mazur urodzony 17.04.1959 r. w Miesau RFN – zmarł 08.11.2011 w Parzęczewie.

Od najmłodszych lat cechowała go odmienność charakteru i zachowań w stosunku do rówieśników. Jako 7 – latek, był wrażliwy na piękno otoczenia i spoglądał z zachwytem na wspaniałe dzieła mistrzów sztuk pięknych. Jego pierwsze prace wykonywane z gliny o kory drzew miały wiele do życzenia, lecz to nigdy nie zniechęcało jego do twórczego zapału. W wieku 9 lat obejrzał film „Historia żółtej ciżemki”, co rozpaliło jego marzenia rzeźbiarskie.

Edukację podstawową rozpoczął w kierunku plastycznym pod okiem wspaniałej nauczycielki p. Janiny Danel w Wielichowie. Przez 8 lat rozwijał z różnymi efektami swoją pasję, czego uwieńczeniem było zdobycie wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod tytułem „Szukamy Młodych Talentów”. Jako mieszkaniec Wielichowa miał kontakt z miejscowym rzeźbiarzem Kazimierzem Kuzdowiczem. Do dziś wspomina z nostalgią ludowego mistrza rzeźby w drewnie. To jemu zawdzięcza pierwsze wskazówki celem poznania rzemiosła rzeźbiarskiego.

Burzliwy okres twórczy przeżywa w okresie odbywania służby wojskowej 1980 – 1982 r., gdzie trafia w Katowicach jako wolny słuchacz na Filię Krakowskiej Akademii sztuk Pięknych, którą prowadził prof. Bronisław Chromy. Tam poznał technikę tworzenia form odlewanych do budowy pomników i małych form rzeźby. W czasie dalszej służby trafia do jednostki na Babkach koło Poznania. Dobry klimat na wrażliwego na sztukę Franciszka popiera dowódca jednostki, który stwarza jemu godziwe warunki pracy twórczej. Jest to bardzo płodny okres twórczy, powstaje niezliczona ilość dzieł, które trafiają w formie upominków poza granice Polski. (Dawny układ Warszawski)

Po powrocie do „cywila” zakłada rodzinę w Parzęczewie, tu pracuje jako wulkanizator dla jej utrzymania. Poza tym wierci studnie dla celów zarobkowych. Pomimo tych zajęć znajduje czas, aby upuścić energię twórczą, co rozwija jego talent. W roku 1990 podejmuje krótką współpracę z Cepelią Poznańską. W roku 1997 wstępuje do Leszczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, gdzie bierze udział w ogólnopolskich konferencjach artystycznych. Zajmuje III miejsce w dziedzinie rzeźby. W latach 1994 – 2001 r. bierze udział w 3 plenerach rzeźbiarsko – malarskich u Mariana Murka w Górsku i dzięki czemu poznaje wielu profesjonalnych artystów i nowe techniki tworzenia w drewnie. Wyzbywa się wielu błędów i nawyków twórczych, do których doszedł nieświadomie jako samouk. Na przełomie maja i czerwca 2000 r. jest współorganizatorem pleneru plastycznego przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kamieńcu i pod hasłem „He, tu jesteśmy”, gdzie powstaje z jego inspiracji wiele dzieł. W latach 2000 – 2003 r. jest uczestnikiem międzynarodowych plenerów plastycznych w Kotowie patronowanych przez Starostwo Grodziskie.

Obecnie mieszka z rodziną w Parzęczewie gm. Kamieniec, gdzie intensywnie tworzy niezliczone rzeźby stosując techniki mieszane np. połączenie ceramiki, drewna, metalu, kamienia oraz włókien naturalnych. Jego tematyką przewodnią jest człowiek i otaczający go świat. Uprawia rzeźbę ludową, stylizowaną na afrykańską oraz awangardową. Tworzy z własnych inspiracji oraz dzieła na zamówienie.

Wykaz uczestnictwa w plenerach i wystawach
– 1976 r. – wystawa w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wielichowie.- VIII.2001 r.
– uczestnik pleneru i udział w wystawie dorobku artystycznego w Pakówce (Ośrodek Pomocy Społecznej)

Od 06.1996 r. do 06.1999 r.- Wystawa rzeźb w trakcie turnieju „Moja wieś aktywna” organizowanego przez Ośrodek Doradztwa Rolnego w Poznaniu odbywającego się w Sielinku.

2000 r. – Wystawa dorobku twórczego w dziedzinie rzeźby na zamku w Rydzynie.
1998 r.- Wystawa w Centrum Kultury w Wielichowie z okazji Święta Pieczarki.
Parzęczewo 59
64 – 061 Kamieniec
tel. 061 44 32 547
e – mail: mazur_franciszek@wp.pl
źródło: www.mazur.mserwer.pl

ZAPRASZAMY NA STRONĘ WWW ARTYSTY: www.mazur.mserwer.pl
TOMASZEWSKI OLGIERD

Urodzony w 1946 r. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, a także ilustracją książek i czasopism. Najchętniej podejmuje tematy związane z człowiekiem, ale także animalistyczne, marynistyczne i pejzaże?>
ul. Świerkowa 2
62 – 065 Grodzisk Wielkopolski
tel: 061 44 45 156
e – mail: otomas@wp.pl
źródło: http://www.artbiznes.pl/jsp/artbiznes/artysci.jsp

ZDZISŁAW POŁĄCARZ
Urodzony w 1945 roku w Oświęcimiu. Należy do Stowarzyszeń Artystycznych w Krakowie, Oświęcimiu i Olsztynie. Wypowiada się w różnych technikach plastycznych – miedzy innymi rysunku, pastelu, malarstwie olejnym i akwarelowy.

Dorobek artystyczny:
– wystawy indywidualne: 122 w kraju i zagranicą,
– wystawy zbiorowe: 580 w kraju i zagranicą,
– udział w 265 plenerach krajowych i międzynarodowych,
– 265 nagród i wyróżnień.
Artysta opracował cykle grafik: Oświęcim, Grodzisk Wlkp., Stary zator, Kominy, Krotoszyn. Zajmuje się ilustrowaniem i projektowaniem tomików poetyckich.

W 1998 roku wydal własny tomik fraszek „Taniec z fraszkami”.
W roku 2001 zostały wydane następujące albumy jego prac:
– „Oświęcim i Grodzisk Wlkp. w grafice”,
– „Ginąca architektura oraz stare kościołki i zabytki w Małopolsce”,
– „Uroki plenerowe w rysunkach graficznych”,
– „Moje miasta w rysunkach graficznych”,

a także:
– „Miasta Europy w akwareli” – dwa tomy,
– „Najpiękniejsze zakątki Krotoszyna w akwareli” – album wydany przez Urząd Miasta i gminy Krotoszyn.

ZDZISŁAW POŁĄCARZ działa na rzecz upowszechniania kultury polskiej w Niemczech, za co otrzymał specjalne podziękowanie. Otrzymał także „CERTYFIKATE OF ACHIEVEMENT” Columbus, Ohio. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju i zagranicą oraz w kolekcjach prywatnych.

W ciągu swej długoletniej działalności został uhonorowany kilkunastoma odznaczeniami:
– Zasłużony działacz Kultury /1997 r./
– nagroda specjalna Ministra Kultury i Sztuki /1997 r./
– Złoty Krzyż Zasługi /2002 r. za całokształt twórczości/
– medal miasta Oświęcimia /2002 r/
– tytuł Honorowy Obywatel Niemczy /2003 r./
– tytuł Zasłużony dla miasta Niemczy /2003 r./
– Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski /2004 r./

W roku 2003 oraz 2005 otrzymał stypendium Ministra Kultury. Jest inicjatorem plenerów malarsko – rzeźbiarskich i wielokrotnym ich komisarzem oraz konsultantem grup artystów z Europy Zachodniej i wschodniej.
os. Północ 35/54
64 – 300 Nowy Tomyśl
tel. 061 44 25 483
/źródło: „Wielkopolskie kościoły drewniane” Zdzisław Połącarz, 2005/

 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->
 •  » Powiększ ->

   

 •  

   » Powiększ ->

w górę