PROJEKCJA FILMU „DOPALACZE”

wersja do druku
Film dokumentalny o takim tytule zaprezentowany został 16 listopada uczniom klas I Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wielkopolskim, przez policjantów zajmujących się problematyką nieletnich w grodziskiej Komendzie. Film przestrzega przed sięganiem po produkty zawierające substancje psychoaktywne, jakimi są dopalacze. Losy czwórki bohaterów, którzy w stosunkowo młodym wieku poprzez „dopalacze” zatracili swoje wartości i priorytety był mottem przewodnim filmu. Dodatkowo w filmie wystąpił specjalista od uzależnień, który uzupełniając wypowiedzi nastolatków, wzbogacił seans w odpowiedni komentarz.
Po projekcji filmu policjanci podkreślali, że niestety zbyt mało osób ma świadomość zagrożeń, związanych z zażywaniem tzw. „dopalaczy”. Tymczasem w opinii wielu naukowców, zajmujących się tą problematyką, substancje te są zdecydowanie bardziej niebezpieczne niż chociażby „tradycyjne” narkotyki. Tymczasem często bagatelizowane, zwłaszcza przez rodziców i opiekunów, kontakty dzieci i młodzieży z tzw. „dopalaczami”, mogą powodować trudne do przewidzenia i wręcz dramatyczne następstwa, włącznie z utratą życia. Wynika to m.in. z faktu, że nie znany jest ich skład chemiczny, wobec czego lekarze są bezradni, niosąc pomoc takiej osobie.
Zbyt powszechne jest także przekonanie o braku ryzyka uzależnienia w przypadku zażywania tzw. „dopalaczy”. Fakty w tej kwestii również przemawiają jednoznacznie przeciw „kolekcjonerskim” produktom. Dodatkowo zarówno określenie produktów jako „kolekcjonerskie”, a także często znajdujący się na opakowaniu opis wskazujący na potrzebę skonsultowania się z lekarzem po „przypadkowym” zażyciu substancji jednoznacznie wskazują na cynizm ludzi, którzy czerpią zyski z handlu tzw. „dopalaczami”.
Film obejrzało łącznie siedem  klas pierwszych, czyli ok. 160 osób. Celem cyklicznych spotkań jest również podniesienie wiedzy uczniów na temat zagrożeń, sposobów ich unikania i przeciwdziałania.
Materiał: T. Górny (KPP Grodzisk Wlkp.)
  • PROJEKCJA FILMU „DOPALACZE”
  • PROJEKCJA FILMU „DOPALACZE”
  • PROJEKCJA FILMU „DOPALACZE”
  • PROJEKCJA FILMU „DOPALACZE”
w górę