Piknik Wojskowo- Historyczny z okazji 100. rocznicy zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

wersja do druku

W niedzielę, 10 lutego przed budynkiem Starostwa Powiatowego odbył się piknik wojskowo-historyczny połączony z inscenizacją historyczną z okazji 100. rocznicy zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Inscenizację przygotowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Grätz poprowadził Dariusz Matuszewski – kustosz Muzeum Ziemi Grodziskiej. Rekonstrukcja przedstawiała przejęcie przez powstańców Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wielkopolskim i usunięcie z funkcji Landrata Ernsta Bogislawa Von Klitzinga.

Podczas wydarzenia prezentowany był również sprzęt wojskowy 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie gdzie można było zobaczyć m.in. działo Dana, wyrzutnie rakietową WR-40 Langusta, zestaw rozpoznawczy Liwiec, samochód sanitarny oraz urządzenie lokacyjne.

Piknik wojskowo – historyczny odbył się z inicjatywy Starosty Grodziskiego oraz Stowarzyszenia Ziemi Grodziskiej LEADER.

Organizatorzy i wykonawcy dziękują 5 Lubuskiemu Pułku Artylerii w Sulechowie, Grodziskiej Hali Sportowej, Zakładowi Poprawczemu w Grodzisku Wielkopolskim oraz Muzeum Ziemi Grodziskiej za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu wydarzenia.

 

w górę