OBÓZ MŁODZIEŻOWYCH DRUŻYN POŻARNICZYCH W RUDNIE

wersja do druku

W dniach 1-10.07.2009 roku młodzież z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Powiatu Grodziskiego przebywała na obozie wypoczynkowym w ośrodku wypoczynkowym Wielkopolska, położonym nad malowniczym jeziorem Rudno, w miejscowości o tej samej nazwie /Powiat Wolsztyński/. Inicjatorem przedsięwzięcia i jej głównym organizatorem była Ochotnicza Straż Pożarna w Śniatach, zaś współorganizatorami byli: Komenda Powiatowa PSP w Grodzisku Wlkp. i Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Grodzisku Wlkp., Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży. Środki finansowe na organizacje letniego wypoczynku pozyskane zostały od: Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Poznaniu i Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wlkp., urzędów gmin z terenu powiatu.

Młodzież oprócz noclegów pod namiotami, jak na obóz „strażacki” przystało, miała zapewnione bardzo dobre warunki socjalno – bytowe oraz stałą, profesjonalną opiekę sprawowaną przez kadrę wychowawców. Podczas trwającego blisko 10 dni pobytu, 97 uczestników obok tradycyjnego przebywania nad wodą, korzystało z kompleksu boisk sportowych, uczestniczyło w wycieczkach rowerowych i pieszych po okolicy. Wychowawcy organizowali też dyskoteki oraz inne gry, zabawy obozowe. W dniu 5 lipca 2009 roku uczestnicy obozu w ramach dodatkowych atrakcji mieli możliwość obserwowania umiejętności grupy surviwalowej G.R.O.T. Survival Klub 12 Rec. Trzebiechów (strona internetowa grupy http://www.grotrecon.za.pl/), która przygotowała pokaz odbijania zakładników. Grupa zajmuje się szkoleniem i doskonaleniem umiejętności nabytych w trakcie służby wojskowej, jak i na różnych szkoleniach paramilitarnych. Członkowie oddziału to spadochroniarze, snajperzy oraz zwiadowcy. Ich program obejmuje umiejętność walki oraz przetrwania w środowiskach zalesionych, zurbanizowanych i niekiedy w wodnych.

Obok wspomnianych wyżej gier i zabaw funkcjonariusze z Komendy Powiatowej PSP w Grodzisku Wlkp. prowadzili zajęcia szkoleniowe z zakresu ochrony przeciwpożarowej, gdzie przedstawiono w skrócie zagadnienia z zakresu: pierwszej pomocy medycznej, zasad alarmowania i łączności, armatury wodnej, organizacji ochrony przeciwpożarowej w Polsce. Na zakończenie szkoleń uczestnicy odbyli bieg przełajowy z zadaniami sprawdzającymi nabyte wcześniej umiejętności i wiedzę.

W dniu 9 lipca odbyła się uroczysta zbiórka z udziałem przedstawicieli gmin, Starostwa Powiatowego, Komendy Powiatowej PSP, podczas której podsumowano obóz oraz wręczono uczestnikom certyfikaty o szkolenia wstępnego funkcyjnego młodzieżowej drużyny pożarniczej. 

Materiał przygotowała: KP PSP Grodzisk Wielkopolski

 

w górę