OBCHODY ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

wersja do druku

Koniec każdego roku to dla Wielkopolan tradycyjny czas uczczenia pamięci walczących o niepodległość w jedynym zwycięskim powstaniu – Powstaniu Wielkopolskim. Mieszkańcy oraz delegacje władz samorządowych i instytucji oddały hołd poległym w tamtych walkach 27 i 28 grudnia.   27 grudnia br. starosta Mariusz Zgaiński wraz z wicestarostą grodziskim Antonim Kłakiem wzięli udział w obchodach 97 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na grodziskim cmentarzu. Wiązanki i znicze złożono przy mogile i pomniku powstańców poległych w 1919 roku. Uroczystościom przygotowanym przez burmistrza Grodziska Wielkopolskiego towarzyszyła Grodziska Orkiestra Dęta oraz harcerze z grodziskiej Drużyny Nowa 1.
Z kolei w poniedziałek, 28 grudnia przedstawiciele Zarządu Powiatu Grodziskiego Mariusz Zgaiński i Sławomir Górny wraz z wójtem gminy Kamieniec Piotrem Halaszem, nadleśniczym Andrzejem Ratajczakiem, Ryszardem Wosińskim, sołtysem Ujazdu Zygmuntem Olczakiem i miejscowymi dziećmi złożyli wiązanki i znicze pod kapliczką, mieszczącą się na terenie leśnym we wsi Ujazd.
O godzinie 11.00 tego dnia odbyły się uroczystości przy tablicy pamiątkowej ku czci Franciszka Ratajczaka w Śniatach, których współorganizatorem jest samorząd powiatu grodziskiego. W obchodach udział wziął Zarząd Powiatu Grodziskiego wraz z przewodniczącą Rady Dorotą Jaśkowiak i radnym Janem Grochowym, a na zakończenie złożono również wiązanki przy tablicy poświęconej Kompanii Wielichowskiej.

fot. Starostwo, UM Grodzisk, CK Wielichowo

w górę