OBCHODY 27 GRUDNIA

wersja do druku

Koniec każdego roku to dla Wielkopolan tradycyjny czas uczczenia pamięci walczących o niepodległość w jednym zwycięskim powstaniu – Powstaniu Wielkopolskim. Mieszkańcy oraz delegacje władz samorządowych i instytucji oddały hołd poległych w tamtych walkach. 27 grudnia br. starosta Mariusz Zgaiński wraz z wicestarostą grodziskim Antonim Kłakiem wzięli udział w obchodach 98 rocznicy wybuchu Postania Wielkopolskiego na grodziskim cmentarzu. Wiązanki i znicze złożono przy mogile i pomniku powstańców poległych w 1919 roku. Uroczystościom przygotowanych przez burmistrza Grodziska Wielkopolskiego towarzyszyła Grodziska Orkiestra Dęta oraz harcerze z grodziskiej Drużyny Nowa 1.

Z kolei przedstawiciele Zarządu Powiatu Grodziskiego Mariusz Zgaiński,  Antoni Kłak i Sławomir Górny wraz z wójtem gminy Kamieniec Piotrem Halaszem, przedstawicielami Nadleśnictwa, radnym Stefanem Strażyńskim i sołtysem Ujazdu Zygmuntem Olczakiem złożyli wiązanki i znicze pod kapliczką, mieszczącą się na terenie leśnym we wsi Ujazd.

Tego samego dnia odbyły się również uroczystości przy tablicy pamiątkowej ku czci Franciszka Ratajczaka w Śniatach, których współorganizatorem jest samorząd powiatu grodziskiego. W obchodach udział wziął przedstawiciel Zarządu Powiatu Grodziskiego Sławomir Górny wraz  z radnymi: Janem Grochowym, Ryszardem Balcerkiem, Stefanem Strażyńskim i Tadeuszem Pańczakiem.

Na zakończenie złożono również wiązanki przy tablicy poświęconej Kompanii Wielichowskiej.

w górę