KULINARNE I KULTUROWE DZIEDZICTWO

wersja do druku
Projekt zatytułowany „Nasze kulturowe i kulinarne dziedzictwo” Skierowany jest do mieszkańców obszarów wiejskich z terenu całego powiatu grodziskiego. Projekt obejmował warsztaty kulinarne i florystyczne oraz konkurs na najładniejszy stroik wielkanocny i tradycyjną polską potrawę. Tegoroczna edycja odbywała się w świetlicy wiejskiej w Drużyniu.

Do konkursu na najładniejszy stroik zgłoszonych zostało 10 kompozycji, a ich piękno oceniała komisja w składzie: Anna Małecka (przewodnicząca), Kinga Burmistrzak i Barbara Fornalik. Wyłonienie zwycięzców było niezmiernie trudne, pobnieważ wszystkie stroiki były niezwykle estetyczne.  Ostatecznie, komisja nagrodziła autorki prac, nagradzając: I miejscem Stanisławę Frąckowiak z Wielichowa, II miejscem Marię Bielawską z Kubaczyna, III miejscem Łucję Frąckowiak i Izabelę Gawrońską z Kąkolewa. Komisja przyznała także dwa wyróżnienia: dla Hanny Piszczały z Kamieńca i Wandy Śron z Granowa.

Do konkursu kulinarnego z kolei, zostało zgłoszonych 18 potraw. Komisja w składzie: Violetta Trybuś (przewodnicząca), Danuta Zboralska oraz Maria Wąsowska, po degustacji, przyznała I miejsce  Halinie Tomczak z Dalekiego za „domowy serek smażony”, II miejsce Małgorzacie Bielawskiej z Drużynia za „udziec honorowy wieprzowy”, natomiast III miejsce zajęła Wanda Roguszka z Błońska za „nalewkę z szyszek sosnowych”. W tym konkursie również postanowiono przyznano dwa wyróżnienia, które przypadły Mirosławie Napierkowskiej z Granówka za przygotowanie „kaczki po wielkopolsku ” oraz  Annie Skorackiej z Łęk Wielkich za przepyszny żurek.

Imprezę uświetnił występ zespołów artystycznych z terenu gminy Granowo, który rozpoczęli tradycyjnym polonezem uczniowie z granowskiego Gimnazjum. Gości zabawiał także sołtys wsi Drużyń, Marian Kaczmarek, opowiadając „O majówce” poznańską gwarą. Dla zgromadzonych wystąpili także artyści z zespołu spiewaczego Granowianie.

Imprezę współfinansowano ze środków PROW na lata 2007-2013, oś 4 LEADER, działanie 4.1/413 – Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

fot. UG Granowo

  • KULINARNE I KULTUROWE DZIEDZICTWO
  • KULINARNE I KULTUROWE DZIEDZICTWO
  • KULINARNE I KULTUROWE DZIEDZICTWO
  • KULINARNE I KULTUROWE DZIEDZICTWO
  • KULINARNE I KULTUROWE DZIEDZICTWO
  • KULINARNE I KULTUROWE DZIEDZICTWO
w górę