KPP – DŁUGI WEEKEND NA DROGACH – PODSUMOWANIE

wersja do druku

 

Policjanci w Grodzisku Wielkopolskim podsumowali przeprowadzone od czwartku do poniedziałku na drogach powiatu grodziskiego działania o kryptonimie „weekend listopadowy 2011”. Zero wypadków drogowych, trzy kolizje drogowe, 101 mandatów karnych i kilka interwencji to bilans zdarzeń, jakie miały miejsce podczas długiego listopadowego weekendu.
Wzmożone działania pod hasłem „Bezpieczny listopadowy weekend 2011”, ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom powiatu grodziskiego oraz uczestnikom ruchu drogowego poruszającym się po naszych drogach począwszy od pieszych, rowerzystów, a kończąc na kierujących pojazdami mechanicznymi. Działania realizowane były przez kilkudziesięciu policjantów na terenie powiatu grodziskiego. Policjanci przez cały czas akcji zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie porządku publicznego oraz zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników.
W godzinach wieczorowo – nocnych bezpieczeństwo pieszych w pobliżu dróg w dużej mierze uzależnione było od tego, czy są dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też w czasie prowadzonych działań policjanci zachęcali pieszych jak i kierujących rowerami do noszenia elementów odblaskowych. Funkcjonariusze kierującym pojazdami zwracali szczególną uwagę, że zbliżając się do przejścia dla pieszych mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, powinni ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu.
W trakcie trwania akcji funkcjonariusze wylegitymowali 492 osoby, w tym 33 nieletnich. Skontrolowali łącznie blisko 322 pojazdów, w tym kierujących rowerami i motocyklami. Zatrzymali cztery dowody rejestracyjne, co przy bilansie skontrolowanych pojazdów świadczy, że dbamy o stan techniczny pojazdów. Do najczęściej ujawnianych przez policjantów wykroczeń należało przekraczanie prędkości oraz podwójnej linii ciągłej, nie stosowanie się do znaków drogowych oraz łamanie przepisów porządkowych. Policjanci wystawili łącznie 101 mandaty karne na łączną sumę kilku tysięcy złotych.

PODSUMOWANIE WEEKENDU W KRAJU

Minął kolejny długi weekend na drogach. Nad bezpieczeństwem kierujących w całej Polsce czuwali policjanci ruchu drogowego. Mimo apeli doszło do 325 wypadków, w których zginęły 33 osoby, a 427 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1762 nietrzeźwych kierowców.
W porównaniu z innymi długimi weekendami nie był to weekend najgorszy. Liczby są jednak niepokojące. Nadal wielu kierowców jeździ brawurowo. Wielu jest też takich, którzy mimo apeli decyduje się wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu, ryzykując nie tylko swoje życie, ale przede wszystkim życie swoich bliskich i innych użytkowników dróg.

Późna jesień to najgorszy okres, jeśli chodzi o liczbę wypadków. Na drogach nie ma jeszcze śniegu – który jest ostrzeżeniem dla wielu kierowców – ale nawierzchnia może być śliska z powodu zalegających liści czy padającego deszczu. Dodatkowo, pojawiające się mgły czy wcześniej zapadający zmrok zmniejszają widoczność na drodze.

Policjanci pełniący służbę na drogach od czwartku do niedzieli nie tylko kontrolowali prędkość, ale też zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących oraz na to, czy nie prowadzą samochodów będąc pod wpływem narkotyków. Bardzo intensywnie użytkowane były videorejestratory zainstalowane w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach. Sprawdzany był stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, a zwłaszcza dzieci. Funkcjonariusze nie stosowali żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających „na trzeciego”.
Mimo to w 325 wypadkach drogowych zginęły 33 osoby, a 427 zostało rannych. Policjanci drogówki uniemożliwili dalszą jazdę 1762 pijanym kierowcom.
MATERIAŁ: KPP Grodzisk Wielkopolski

w górę