KAMPANIA DRUGIE ŻYCIE W ZSP

wersja do druku

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wielkopolskim zorganizował spotkanie w ramach kampanii „Drugie Życie”, które odbyło się w środę 23 marca w Grodziskiej Hali Sportowej.

Akcja ma na celu promocję oświadczeń woli, które jednym podpisem mogą dać innym szansę na życie. Popularyzacja wiedzy o transplantacji ma wpłynąć na zwiększenie się liczby dawców organów i dać szansę chorym na normalne funkcjonowanie.

Spotkanie rozpoczęto od wyświetlenia filmu promującego transplantację, dzięki któremu młodzież mogła bliżej poznać historię polskiego boksera Przemysława Salety, dawcy nerki dla swojej córki. Następnie uczniowie zaprezentowali przygotowaną inscenizację, przybliżając niezwykłe historie zwykłych ludzi, którym transplantacja uratowała życie. Opowiedzieli o ludziach, którzy na różnych etapach swojego życia dowiedzieli się o swojej nieuleczalnej chorobie, dla których jedyną szansą na powrót do normalnego funkcjonowania był przeszczep. Po tych kilku krótkich wypowiedziach młodzież oddała głos jednemu z gości, który każdego dnia dziękuje za dar życia jaki otrzymał od anonimowej osoby. Dzień po spotkaniu z młodzieżą minie 24 lata jak został uzdrowiony przez transplantację. Opowiedział młodzieży o tym wydarzeniu, o wszystkich okolicznościach, o obawach i nadziejach jakie wiązał z przeszczepem zachęcając w ten sposób do wyrażenia zgody na pobranie organów i tkanek po śmierci.

W czasie trwania spotkania uczennice rozdały swoim kolegom i koleżankom małe karteczki z oświadczeniem woli, które wypełniając i własnoręcznie podpisując mogą uratować życie.

w górę