DOŻYNKI POWIATOWO – GMINNE WIELICHOWO 2009

wersja do druku

„Być dobrym jak chleb” – motto św. Alberta Chmielowskiego przyświecało tegorocznym Powiatowo – Gminnym Dożynkom, które odbyły się w niedzielę, 23 sierpnia br., w Wielichowie.
Tradycyjnie rozpoczęły się mszą św., która odprawiona została w kościele parafialnym p. w. św. Marii Magdaleny, w podziękowaniu za zebrane plony.
Po mszy św. Orkiestra Dęta z Rostarzewa poprowadziła korowód dożynkowy na pobliski stadion. Po krótkim występie i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał gospodarz gminy Wielichowo – burmistrz Adama Łaniecki. Powitał gości dożynkowych w osobach: Posła na Sejm RP – Stanisława Steca, przedstawiciela Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Andrzeja Bobrowskiego, współgospodarza dożynek starostę grodziskiego Stanisława Hadkę, przedstawicieli instytucji szczebla wojewódzkiego, samorządowców z gmin powiatu grodziskiego oraz reprezentantów sektora rolniczego.
„Na szczęście, na zdrowie, na caluśki roczek, żeby Wam się szczęściło, co zagon, co kroczek (…)” na dokonanie się tych postanowień, zebrani goście obsypani zostali ziarnem.
Część wieńcową rozpoczęło składanie wieńców przez sołectwa gminy Wielichowo: Augustowo, Dębsko, Śniaty, Gradowice, Łubnica, Trzcinica, Wilkowo Polskie, Zielęcin.
Po prezentacji delegacji wiejskich, na ręce przewodniczących Rad Gminnych i Miejskich złożone zostały wieńce z Granowa, Grodziska Wielkopolskiego, Kamieńca, Rakoniewic i Wielichowa.
Część wieńcową zakończyło przekazanie wieńca powiatowego, przyniesionego przez zespół „Wilkowianie”, przewodniczącemu Rady Powiatu Grodziskiego Mariuszowi Zgaińskiemu.
Starostami dożynek byli Aldona Wajman z Gradowic oraz Janusz Buchowski z Wilkowa Polskiego. Na ręce starosty grodziskiego Stanisława Hadki złożyli bochen chleba, wypieczonego z tegorocznych zbiorów, który obiecał, iż jako „gospodarz powiatu grodziskiego będzie go mądrze i sprawiedliwie dzielić”. Starosta przekazał symbolicznie bochen włodarzom gmin, a następnie podzielił się nim, z publicznością. Równocześnie wójtowie i burmistrzowie obdarowali uczestników dożynek małymi chlebkami. Obrzędom towarzyszył cały czas akompaniament kapeli „Po Zagonach”.
Część obrzędową zakończyło wystąpienie starosty grodziskiego, który opisując miniony rok w sektorze rolniczym, „podziękował za to, co z pól zdołano zebrać pomimo wszelkich przeciwieństw, za determinację i wytrwały trud nieodmiennie towarzyszące codziennej pracy rolników, za ludzką ofiarność i solidarność, za sąsiedzką pomoc, której wielu doświadczyło”. Głos zabrali również zaproszeni goście. Z krótkim występem zaprezentował się zespół śpiewaczy „Wilkowianie”.
Na koniec konferansjer – Łukasz Kucharzewski – odczytał przesłane na ręce gospodarzy dożynek, adresy oraz zaprosił na część artystyczną.
Część artystyczną wypełniły występy dzieci z Zespołu Szkół w Wielichowie oraz kapeli „Po Zagonach”. Przez cały czas trwania dożynek, dla dzieci występował teatr „Wagabunda”, prezentując gry i zabawy.
Gwiazdą wieczoru był koncert zespołu „Tarzan Boy”, po którym rozpoczęła się zabawa, w czasie, której przygrywał zespół „Familiada”.


w górę