BĄDŹMY ZDROWI – WIEMY, WIĘC DZIAŁAMY

wersja do druku
Projekt ,,Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy”, dotyczący zdrowego odżywiania się oraz  różnych form aktywności fizycznej, wdrażany w Wielkopolsce przez Inspekcję Sanitarną i  jest skierowany do dzieci sześcioletnich i gimnazjalistów.

Nadwaga i otyłość jest powszechnym zagrożeniem. W krajach Unii Europejskiej nadwagę ma około 22 milionów dzieci, a ponad 5 milionów z nich cierpi na otyłość, przy czym przewiduje się, że liczba ta będzie rosnąć każdego roku o 400 000. Otyłość i nadwaga to nie tylko problem estetyczny, ale także zwiększone ryzyko zapadalności na choroby lub schorzenia, które mogą mieć wpływ na jakość i długość życia. Niepokój budzą tendencje wzrostowe problemu nadwagi i otyłości w populacji dzieci i młodzieży.

Z tego powodu bardzo ważne znaczenie mają działania profilaktyczne – podejmowane wśród dzieci już od najmłodszych lat – propagujące zdrowy styl życia i uwzględniające:

1.  kształtowanie i utrwalanie postaw prozdrowotnych,

2.  promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia,

3.  budzenie odpowiedzialności za własne zdrowie i rozwój fizyczny,

4.  rozwijanie wśród  młodzieży zainteresowań dotyczących zdrowego odżywiania się i różnych form aktywności fizycznej,

5.  wskazywanie istotnych czynników ryzyka wpływających na zdrowie.

Jednym z zaplanowanych działań było przeprowadzenie szkolenia dla gimnazjalistów. Szkolenie do projektu w dniu 17.10.2012r. w Powiatowej i Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Grodzisku Wlkp. dla uczniów klas I Gimnazjum powiatu grodziskiego zorganizowała Honorata Ciechańska. Uczestnikami szkolenia było 16 uczniów z 7 gimnazjów powiatu (Grodzisk Wlkp., Rakoniewice, Rostarzewo, Granowo, Ruchocice, Jabłonna, Wielichowo). Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu było przygotowanie i przedstawienie przez uczniów prezentacji multimedialnej o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Prezentacje zostały pozytywnie ocenione przez dietetyka, nauczyciela z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – Małgorzatę Piaskowską, która wygłosiła wykład oraz wyróżniła prezentację uczennic z Ruchocic. Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali drobne upominki.

Info, foto: H. Ciechańska (PSSE Grodzisk Wlkp.)
  • BĄDŹMY ZDROWI – WIEMY, WIĘC DZIAŁAMY
  • BĄDŹMY ZDROWI – WIEMY, WIĘC DZIAŁAMY
w górę