SŁOWAK W WARSZAWIE – informacja z LO

wersja do druku

Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt,
już dziś wyruszaj ze mną tam.
Zobaczysz, jak
przywita pięknie nas
warszawski dzień.
Czesław Niemen

Uczniowie grodziskiego Liceum im. Juliusza Słowackiego reprezentujący działające w szkole Kluby: EKOSŁOWAK, EUROSŁOWAK oraz Grupę Teatralną ARLEKIN udali się 16.12.2015 r. na wycieczkę do Warszawy. Wyjazd możliwy był dzięki władzom miasta, które podziękowały młodzieży „Słowaka” za tegoroczną współpracę.

A oto relacja z wyjazdu:

Chociaż wieżowce tonęły w porannej mgle, byliśmy bardzo ciekawi zabytków naszej stolicy. Nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza powitała nas pani Marzena, nasz przewodnik po mieście. Po dotarciu do centrum, na Krakowskie przedmieście ujrzeliśmy przepiękne kolorowe ozdoby świąteczne. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego i Kolumny Zygmunta. Wąskimi uliczkami podążyliśmy nad Wisłę a następnie na Rynek Starego Miasta. Syrenka warszawska otoczona była lodowiskiem, a wokół rynku ustawiono stragany z grzanym winem
i potrawami świątecznymi.  Z rynku udaliśmy się, przechodząc średniowieczną bramą miejską Barbakanu na Rynek Nowego Miasta, mijając dom Marii Skłodowskiej Curie. Uczniowie z klas biologiczno-chemicznych ochoczo pozowali do zdjęcia przy niedawno postawionym pomniku Marii Curie na skraju skarpy warszawskiej.
Miejscem upamiętniającym wydarzenia II wojny światowej  jest trafiający do serc
i wyobraźni Pomnik Powstania Warszawskiego. Historie opowiedziane przez panią przewodnik skłoniły wszystkich do zadumy. Na drugiej stronie ulicy mieści się Katedra Polowa Wojska Polskiego, gdzie znajduje się Kaplica Katyńska z nazwiskami oficerów, funkcjonariuszy policji zabitych w Katyniu, Miednoje i Charkowie.
Ucieszył nas też fakt, że w Warszawie upamiętniono postać naszego patrona Juliusza Słowackiego, stawiając na placu Bankowym jego pomnik, a w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela tablicę z jego wizerunkiem.
Dalsza część zwiedzania naszej stolicy odbyła się z wnętrza autokaru. Pani przewodnik opowiedziała nam o najciekawszych miejscach i zabytkach Warszawy, m.in.
o Warszawskich Łazienkach i pomniku Fryderyka Chopina, PKiN w Warszawie, budynku Sejmu, Pałacu Ujazdowskiego oraz Pałacu Prezydenckiego. Dowiedzieliśmy się też o aspektach społecznych i ekonomicznych życia w stolicy.
Końcowym punktem programu naszej wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik i Planetarium Niebo Kopernika.
Zwiedzając Centrum Nauki mogliśmy poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach, szkoda tylko, że nie mieliśmy więcej czasu na zgłębianie tajników wiedzy. Pobyt w Planetarium zrobił na nas ogromne wrażenie, a film na sferycznym ekranie otaczającym nas ze wszystkich stron dał poczucie zanurzenia w wyświetlanym świecie. Otrzymaliśmy też praktyczne wskazówki, jak na rozgwieżdżonym niebie odnaleźć Gwiazdę Polarną, która wskazuje północ.

Z pewnością wrócimy jeszcze do Warszawy, może na studia…

Przygotowała: Grażyna Skrzypczak – LO Grodzisk Wielkopolski

w górę