INSCENIZACJA HISTORYCZNA – POWSTANIE WIELKOPOLSKIE

wersja do druku

W niedzielę – 19 lutego, w godzinach popołudniowych, przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wielkopolskim odbył się piknik historyczny połączony z inscenizacją historyczną o tematyce Powstania Wielkopolskiego. Wydarzenie było upamiętnieniem zakończenia powstańczego zrywu Wielkopolan dążących do niepodległości w latach 1918-1919.

Inscenizację historyczną przygotowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Grätz poprowadził Dariusz Matuszewski – kustosz Muzeum Ziemi Grodziskiej. Rekonstrukcja przedstawiała przejęcie przez powstańców Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wielkopolskim i usunięcie z funkcji Landrata Ernsta Bogislawa Von Klitzinga.

Podczas wydarzenia zaprezentowany został historyczny Sztandar Straży Ludowej Powiatu Grodziskiego, który od kilku lat znajduje się w zbiorach Muzealnej Izby Tradycji Ziemi Grodziskiej.

Wzruszającym momentem inscenizacji było złożenie przysięgi przez powstańców, po czym uczestnicy spontanicznie odśpiewali Rotę, wraz ze Stowarzyszeniem Grodziskiej Orkiestry Dętej. Na koniec uczestnicy inscenizacji nagrodzeni brawami przemaszerowali wspólnie przed budynkiem starostwa.

Impreza odbyła się z inicjatywy Starosty Grodziskiego oraz Stowarzyszenia Ziemi Grodziskiej LEADER.

Organizatorzy i wykonawcy dziękują Grodziskiej Hali Sportowej, Zakładowi Poprawczemu w Grodzisku Wielkopolskim oraz Muzeum Ziemi Grodziskiej za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu wydarzenia.

w górę