III MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA Z MUZYKĄ CERKIEWNĄ

wersja do druku

W dniach 24-27 sierpnia 2017 roku odbyły się Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną,  udział w nich wzięły trzy chóry: Chór Swiato-Pokrowskiej Katedry Prawosławnej z Grodna (Białoruś) pod dyrekcją Dmitrija Szepielewa, Chór Kameralny Litewskiej Diecezji Prawosławnej „Swietilien” z Wilna (Litwa) pod dyrekcją Wadima Maszyna, oraz Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis z Poznania pod dyrekcją Leona Zaborowskiego.            Założeniem artystycznym kilkudniowego festiwalu było zaprezentowanie zaproszonych chórów w wybranych miejscowościach Wielkopolski. Łącznie odbyło się 8 koncertów w Opalenicy, Wolsztynie, Rostarzewie, Poznaniu i w Grodzisku Wielkopolskim.

Szczególnie uroczystą oprawę miał Koncert Galowy Międzynarodowych Spotkań  z Muzyką Cerkiewną, który odbył się w sobotę, 26 sierpnia, o godzinie 17.00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wielkopolskim. W wypełnionym po brzegi Kościele zasiedli słuchacze z Wielkopolski oraz innych regionów kraju, przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, a także zaproszeni goście.

W koncercie zaprezentowały się wszystkie chóry uczestniczące w festiwalu. Ostatnim akcentem Koncertu Galowego było wykonanie przez połączone chóry uroczystego „Gaude Mater” oraz „Mnogaja lieta”  pod kierownictwem żony dyrektora festiwalu – Lajli Zaborowskiej. Podziękowanie, dyplomy oraz kwiaty na ręce dyrygentów złożyli Wicestarosta Grodziski – Antoni Kłak oraz Sławomir Górny – Członek Zarządu.

Koncerty festiwalowe zostały zorganizowane przy współpracy z Parafią pw. Najświęteszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wielkopolskim, Parafią pw. NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie, Parafią pw. Św. Mateusza w Opalenicy, Parafią pw. św. Józefa w Opalenicy, Parafią pw. Św. Józefa w Rostarzewie, Kościołem oo. Franciszkanów p.w. Św. Antoniego z Padwy w Poznaniu

            Międzynarodowe spotkania z Muzyką Cerkiewną prowadzili Leon Zaborowski i Lajla Zaborowska, spotkały się one z dużym zainteresowaniem słuchaczy we wszystkich zaplanowanych miejscach. Było to rezultatem zarówno reklamy, jak i atrakcyjności proponowanego repertuaru oraz wysokiego poziomu artystycznego chórów – uczestników festiwalu. Według szacunkowych danych koncerty wysłuchało około 1.000 słuchaczy. Ważnym punktem Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Cerkiewną był również Międzynarodowy Piknik Chóralny z udziałem chórów
i zaproszonych gości.

Fundatorami Festiwalu byli: Starosta Grodziski, Starosta Poznański, Burmistrz Opalenicy, Burmistrz Wolsztyna. Organizatorami festiwalu byli: Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim, Wolsztyński Dom Kultury oraz Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis” z Poznania pod dyr. Leona Zaborowskiego, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki cerkiewnej.

            Duże zainteresowanie słuchaczy, atrakcyjność repertuaru, dogodny termin (druga połowa sierpnia), grono doświadczonych i zapalonych organizatorów i działaczy – wszystkie te czynniki skłaniają do wniosku, aby zacząć przygotowania do IV Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Cerkiewną w 2019 roku.

            Bezspornie, III Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną znacznie przyczyniły się do promocji Grodziska Wielkopolskiego, Wolsztyna, Opalenicy, Rostarzewa  i Poznania w województwie i za granicą, będąc nieodłącznym elementem tradycji kulturowej tej części Wielkopolski.

w górę