ĆWICZENIA W SPÓŁDZIELNI ROLNO-PRODUKCYJNEJ W KARCZEWIE

wersja do druku

W dniu 5 grudnia ok. godz. 11.30 na terenie Spółdzielni Produkcji Rolno – Przemysłowej w Karczewie w budynku inwentarskim gdzie przebywała trzoda chlewna, na skutek wady jednego z promienników służącego do ogrzewania prosiąt doszło do pożaru ściółki i nagromadzonej tam słomy. O godzinie 11.33 pracownicy przebywający w budynku przyłączonym do chlewni zauważyli dym wydobywający się przez drzwi i okna. Natychmiast przekazali informacje o pożarze kierownictwu spółdzielni, następnie przystąpili do próby ugaszenia go przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego oraz ewakuacji zagrożonych zwierząt. Próba okazała się nieskuteczna a pożar rozwinął się i przeniósł na drugą część budynku gdzie składowana była słoma w balotach. Pożar powodował bezpośrednie zagrożenie dla sąsiednich oraz uniemożliwił ewakuację części zwierząt.
Dyżurny Operacyjny Powiatu od chwili otrzymania zgłoszenia łącznie zadysponował 1 ciężki i 6 średnich samochodów ratowniczo- gaśniczych, podnośnik hydrauliczny, samochód operacyjny.
Działania przybyłych na miejsce zastępów straży polegały na: podaniu  prądów gaśniczych w natarciu na palące się pomieszczenia,  prądów gaśniczych w obronie na budynki przyległe, ewakuacji mienia, oddymianiu pomieszczeń, dostarczaniu wody do pożaru, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.
Podany powyżej opis stanowił jedynie scenariusz do ćwiczeń taktyczno – bojowych. Ćwiczenia te były sprawdzianem dla pracowników zakładu z podjęcia podstawowych czynności w pierwszej fazie pożaru, zaś dla strażaków JRG i OSP (Granowo, Kamieniec, Konojad, Kotusz ) okazją do wspólnego doskonalenia umiejetności w zakresie podejmowania działań ratowniczo – gaśniczych w budynkach przeznaczonych do hodowli zwierząt.
Ćwiczeniom przyglądali się: Wójt Gminy Kamieniec- Pan Piotr Halasz, Komendant Powiatowy PSP w Grodzisku Wlkp. – mł. bryg. Wojciech Nolka, Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Grodzisku Wlkp. – st. kpt. Dariusz Ziomko.
Komendant Powiatowy PSP w Grodzisku Wlkp. składa serdeczne podziękowania dla Prezesa Spółdzielni za udostępnienie obiektów do ćwiczeń oraz strażakom za  zaangażowanie i poświęcony czas.


Zdjęcia przygotowała KP PSP w Grodzisku Wielkopolskim.


w górę